Kiedy 1 października 2014 roku Microsoft udostępniał wersję preview przeznaczonego do tworzenia prezentacji pakietu Sway, niejeden specjalista z branży wróżył nowemu produktowi krótki żywot. Podstawowym argumentem był fakt istnienia bardzo silnej konkurencji w postaci rozwiązań innych producentów. Wskazywano również, że Power Point służy w zasadzie do tego samego, więc po co dublować funkcjonalności? Okazało się jednak (jak już niejednokrotnie w przeszłości), że Microsoft doskonale wie, co robi. Sway okazał się sporym sukcesem i obecnie korzystają z niego tysiące użytkowników na całym świecie. Na czym więc polega jego fenomen?
Każdy może tworzyć prezentacje
Jedną z podstawowych przyczyn popularności Swaya jest fakt, że w przeciwieństwie do Power Pointa jest to narzędzie przeznaczone dla przeciętnego użytkownika, który nie ma specjalnego pojęcia o kodowaniu, projektowaniu czy grafice. Sway ma intuicyjny, przejrzysty interfejs, a opanowanie jego obsługi w stopniu pozwalającym na tworzenie prezentacji zajmuje dosłownie chwilę.
Kolejną istotną sprawą jest fakt, że Sway to rozwiązanie dostępne online wraz ze wszystkimi korzyściami z tego płynącymi. Dzięki takiej formie dodawanie znalezionej w sieci zawartości do tworzonej prezentacji jest bardzo proste – żadnego problemu nie stanowi włączenie do prezentacji klipów z YouTube, fotografii z Facebooka, materiałów z Twittera czy dowolnych danych zapisanych na chmurowym dysku OneDrive.
Za darmo nie znaczy gorzej
Aplikacja Sway jest dostępna za darmo dla posiadaczy konta Microsoft oraz dla użytkowników urządzeń z systemem iOS. Została zaprojektowana w taki sposób, by dobrze prezentować się na każdym urządzeniu niezależnie od jego typu. Pełna responsywność interfejsu aplikacji Sway w połączeniu z funkcjonowaniem w oparciu o model WYSIWYG (What You See Is What You Get) sprawia, że jest to narzędzie niezwykle wygodne w użytkowaniu – na bieżąco widać, jak wygląda tworzona prezentacja na danym urządzeniu.
Dużym plusem Swaya jest możliwość równoczesnej pracy nad daną prezentacją z innymi osobami, dzięki czemu tworzenie prezentacji może być niezwykle szybkie. W przypadku Power Pointa taka opcja jest niedostępna – pozwala na to jedynie wykupienie subskrypcji na pakiet Office 365.
Podsumowując trzeba podkreślić, że Sway doskonale wpisuje się w trend digital storytellingu – dzielenia się historiami, przeżyciami i refleksjami za pośrednictwem mediów cyfrowych. Darmowe udostępnienie Swaya szerokiemu gronu użytkowników było w pełni świadomą decyzją Microsoftu, który w tej usłudze dostrzega ogromny potencjał, pozwalający na zrewolucjonizowanie sposobu dzielenia się informacjami przez internautów.
AXHelpers
Tworzymy rozwiązania, których celem jest optymalizacja procesów biznesowych, a nasze działania mają za zadanie porządkować, usprawniać i rozwijać firmy
Lublin
Copyright © 2018 - AXHelpers. Projekt i wykonanie: Vilaro